Choroby płuc – Jak leczyć POChP?

POChP, czyli Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, to obecnie jedna z najczęściej występujących chorób płucnych. Dolegliwość ta zaatakowała już bowiem około dwóch milionów Polaków, znajdując się tym samym na czwartym miejscu na liście najczęstszych przyczyn zgonów. Czym zatem jest omawiana przez nas jednostka chorobowa i skąd właściwie się bierze? Jak leczyć POChP i w jaki sposób radzić sobie z ową dolegliwością? Jakie objawy powinny zwrócić szczególną uwagę osób, które są narażone na występowanie chorób płucnych? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w poniższym artykule. Zainteresowany? Świetnie! W takim razie serdecznie zapraszamy do lektury.

Czym właściwie jest obturacja?

Zacznijmy jednak od początku, a więc od dokładnego przedstawienia choroby. Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to, jak sama nazwa wskazuje, dolegliwość płucna o charakterze ciągłym. Co jednak oznacza zagadkowa obturacja zawarta w rozwinięciu skrótu choroby? Otóż jest to nic innego, jak termin medyczny określający zwężenie. W przypadku POChP mówimy oczywiście o zwężeniu dróg oddechowych, co znacząco wpływa na możliwości wydolnościowe chorego. Pozostaje więc zadać sobie pytanie: Jak leczyć POChP? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższej części artykułu. Jeśli jednak jesteś zainteresowany szerszą definicją omawianej przez nas dolegliwości, koniecznie odwiedź stronę https://oddychajmy.pl/. To portal stworzony dla osób, które nie są obojętne na stan swojego zdrowia i chcą czerpać informacje wyłącznie ze sprawdzonych źródeł.

Podstawowe symptomy choroby – Cierpisz na przewlekły kaszel?

Zanim jednak wskażemy, jak powinno się leczyć POChP, najpierw zaprezentujemy odstawowe objawy dolegliwości, które powinny dać Ci jasny sygnał, że coś złego dzieje się w Twoim organizmie.

  • Kaszel i wydzielina płucna – Jednym z podstawowych objawów POChP jest przewlekły kaszel, pojawiający się najczęściej o jednej konkretnej porze dnia. Zdarza się, że wraz z kaszlem występuje także odkrztuszanie plwociny, czyli specyficznej wydzieliny, która zawiera w sobie ślinę, komórki złuszczonego nabłonka oraz resztki jedzenia. Nierzadko plwocina zabarwiona jest krwią lub ropą.
  • Częste duszności – Kolejnym charakterystycznym dla Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc symptomem jest uczucie braku możliwości złapania powietrza. Systematyczne duszności, pojawiające się głównie podczas ćwiczeń, to częsty powód rezygnacji chorych z wysiłku fizycznego. To błąd! Badania wskazują, że aktywność jest jednym z czynników, które pozytywnie wpływają na jakość życia chorego.
  • Obniżenie tolerancji wysiłku – Ten objaw jest widoczny szczególnie u osób, które w przeszłości prowadziły sportowy tryb życia. Jeśli zatem kiedyś mogłeś przebiec maraton, a dziś masz problem z krótką jazdą na rowerze, to znak, że w Twoim organizmie dzieje się coś niedobrego.

Więcej na temat objawów POChP przeczytasz na stronie: https://oddychajmy.pl/podstawowe-objawy/. W dalszej części artykułu odpowiemy natomiast na pytanie: „Jak leczyć POChP?”.

Jak leczyć POChP? – Odzyskaj swoje dawne życie

Na początku musimy przedstawić Ci złą wiadomość. Otóż Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest dolegliwością nieuleczalną. Oznacza to, że jeśli na nią cierpisz, prawdopodobnie nigdy nie odzyskasz pełni sił. A więc… Jak leczyć POChP? I czy jest to w ogóle możliwe? Okazuje się, że tak! Wczesna diagnoza choroby umożliwia wdrożenie stosownego leczenia, które, fakt faktem, nie wyeliminuje choroby z organizmu, ale znacząco wpłynie na komfort chorego. Badania wskazują, że zaledwie kilka kroków może sprawić, że pacjent odczuje znaczącą poprawę i, w efekcie, będzie mógł dalej cieszyć się każdym dniem.

Bądź panem swojego losu – Jak leczyć POChP?

Jeśli zatem spirometria wykazała, że cierpisz na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc, nie załamuj się! Poniżej znajdziesz listę czynności, które pomogą Ci uporać się z uciążliwymi symptomami chorobowymi.

  • Rzuć palenie – Statystyki wskazują, że aż 90% spośród wszystkich osób cierpiących na POChP to palacze. Warto jednak zaznaczyć, że mowa tu zarówno o palaczach czynnych… Jak i biernych. Jeśli zatem palisz wyroby tytoniowe, musisz mieć świadomość, że krzywdzisz tym nie tylko siebie, ale także osoby z Twojego najbliższego otoczenia. Rzucenie nałogu jest pierwszym krokiem, który pomoże Ci wrócić do normalności.
  • Zadbaj o kondycję – Oczywiście nie mamy na myśli podnoszenia ciężarów, jednak wdrożenie codziennych spacerów znacząco poprawi Twój stan zdrowia. Początki mogą być trudne –nawet najmniejszy wysiłek może powodować duszność – jednak z czasem na pewno odczujesz znaczną poprawę.
  • Zmień dietę – Nie ulega wątpliwości, że wszyscy kochamy niezdrowe jedzenie. Niestety – jedzenie lżejszych posiłków jest podstawowym wskazaniem dla wszystkich osób cierpiących na choroby płucne.
  • Nie bój się inhalacji – Jak leczyć POChP? Poprzez zastosowanie powyższych porad oraz wdrożenie stosownej terapii medycznej. Mowa oczywiście o inhalatorach, które pozwalają pacjentowi odetchnąć pełną piersią.