Dostępne rodzaje dachówek

Dachówki to tradycyjne pokrycie dachu, które charakteryzuje się estetycznym wyglądem, a także bardzo dużą trwałością. Na rynku dostępne są dachówki wykonane z różnych materiałów. Warto bliżej poznać ich parametry.
Rodzaje dachówek różnią się materiałem, a także kształtem i sposobem układania. Często stosowanym rozwiązaniem są dachówki ceramiczne. Jest to trwałe pokrycie dachowe, które pozwala na stworzenie ciekawych efektów estetycznych. Dostępne są między innymi dachówki esówki, zakładkowe i tak zwane karpiówki. Mają one innych kształt, więc w związku z tym nieco inaczej prezentują się po ułożeniu na dachu. Wybór jednego z tych rozwiązań będzie więc na pewno zależał także od upodobań estetycznych.
Dachówka mnich-mniszka to rozwiązanie, które charakteryzuje się najwyższą szczelnością. Jednocześnie jednak nie jest zbyt często wykorzystywane. Wynika to z faktu, że ułożenie takiej dachówki jest niezwykle czasochłonne i w związku z tym wiąże się z wysokimi kosztami robocizny. Z tych przyczyn takie pokrycia zazwyczaj wykorzystuje się w przypadku renowacji budynków o charakterze zabytkowym. W takiej sytuacji zastosowanie tradycyjnej dachówki pozwala na zachowanie oryginalnego wyglądu konstrukcji.
Popularne rodzaje dachówek ceramicznych to dachówki zakładkowe i karpiówka. Ich zaletą jest estetyczny wygląd, bardzo dobrze prezentują się na dachach o bardziej skomplikowanej powierzchni i pozwalają na ładne wyeksponowanie ich konstrukcji. Jest to na pewno ciekawe rozwiązanie dla osób, które cenią tradycję i chcą stworzyć ciekawy klimat.
Na rynku dostępne są także dachówki cementowe. Jak sama nazwa wskazuje do ich produkcji wykorzystuje się cement zamiast ceramiki. Są one również bardzo trwałe i estetycznie prezentują się na dachu. Dachówki cementowe są lżejsze od ceramicznych, co sprawia, że łatwiej się je układa i jednocześnie nie wymagają tak dużego wzmocnienia więźby dachowej. Wyglądają dobrze praktycznie na każdym budynku. Na rynku dostępny jest duży wybór dachówki cementowej w różnych odcieniach, więc pokrycie dachowe można także dobrze skomponować z wykończeniem budynku i jego elewacją.
Duży wybór różnych rodzajów dachówek sprawia, że można je z łatwością dopasować do architektury budynku oraz do kształtu dachu. Warto pamiętać, że budowa dachu będzie miała wpływ na wybór konkretnego pokrycia. Niektóre dachówki lepiej wyglądają na przykład na dachach o bardziej skomplikowanej konstrukcji. Oczywiście wybór dachówki będzie także uzależniony od naszych upodobań estetycznych.